Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce - příčiny a léčba

Je to stav, kdy muž nemůže dosáhnout erekce. Možná vás to zaskočí, ale v současnosti ní trpí přibližně 152 milionů mužů po celém světě. Tato porucha má vliv nejen na sexuální zdraví, ale ovlivňuje také celkový zdravotní stav, partnerské, rodinné vztahy a také radost ze života. Erektilní dysfunkce je problém a odstartuje sérii dalších zmíněných problémů. Nemusíte se však bát, protože je to porucha, která se už dnes dá velmi jednoduše a rychle vyřešit. Na začátek je důležité si uvědomit, že to nejde jen tak a něco s tím dělat!

Jak vzniká erektilní dysfunkce – porucha erekce

Lékaři však říkají, že ne každé selhání můžeme považovat za poruchu erekce. Pokud se však tyto projevy objevují příliš často, pak už může doopravdy jít o problém. Poruchy erekce můžou vznikat i díky tabletkám proti bolesti. Pokud váš partner řeší jakoukoliv bolest lékem, řekněte mu, ať to raději vydrží. Na užívání opiátů neustále upozorňují i vědci. Právě ty způsobují změnu hladiny testosteronu v mužském těle. Kromě zmíněných poruch může dojít i k jiným problémům, které se muži bojí zmínit. Mezi problémy patří i bolestivá ejakulace nebo těžkosti s dosažením orgasmu.

Příčiny erektilní dysfunkce

Většina lékařů se shoduje v tom, že porucha erekce se ve většině případů nepovažuje za samotné onemocnění, ale spíše za projev jiného onemocnění. Mezi spouštěče patří například:

 • Vysoký krevní tlak
 • Cukrovka
 • Parkinsonova choroba
 • Hypospadie
 • Peyronieho choroba
 • Roztroušená skleróza
 • Ateroskleróza
 • Neurologické onemocnění
 • Kardio-vaskulární onemocnění
 • Chirurgické zákroky
 • Psychické změny

Další příčiny erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce však nesouvisí jen s vaším tělesným zdravím, ale i momentálním fyzickým nebo psychickým rozpoložením. Nervozita a stres patří také k příčinám vzniku erektilní dysfunkce. Pokud máte zálibu v alkoholu a v nikotinu, měli byste zvážit jejich konzumaci a užívání. Důležitý je i zdravý životní styl. Nedostatek spánku, pohybu, hodně práce, ale i obluda mastných a smažených jídel může být příčinou poruchy erekce. Zastavte se a změňte aspoň na chvilku svůj harmonogram a určitě nastane zlepšení. Při organickém původu erekce jste už pravděpodobně odsouzení užívat léky do konce života.

Jak zabránit erektilní dysfunkci a její léčba?

Pokud se v práci stresujete, máte nedostatek spánku a nemáte čas na zdravé jídlo, svojí poruchu erekce můžete vyléčit i změnou životního stylu. Udělejte si seznam cílů, kterých chcete dosáhnout. Dopřejte si alespoň osm hodin spánku, snažte se více cvičit, méně kouřit, těšit se ze života, občas navštívit lékaře a ručíme vám, že porucha erekce vás už strašit nikdy nebude. Navíc vás změnou životního stylu léčba nebude nic stát.

Při léčbě erektilní dysfunkce lékaři zdůrazňují, že je důležité, aby měl muž zdravý nervový systém, který vede impulzy z mozku zádovým kanálem až do penisu. Podstatné jsou i zdravé svaly v penisu a také dostatek oxidu dusnatého. Podle urologů je nejideálnější volbou léčba, která nebolí, je neinvazivní, vysoce účinná a i cenově dostupná. Sáhnout můžete kromě změny životního stylu po třech možnostech. První je užívání tabletek kombinovanými s přístroji a psychosexuální léčbou. Druhá možnost spočívá v chirurgické léčbě, která se používá jen velmi zřídka a tak nejpopulárnější možností jsou i nadále tabletky, které mají účinnost od 40 – 90%.